مصاحبه اختصاصی با رتبه ۶۱۷ منطقه ۱ کنکور تجربی ۹۴

مصاحبه کامل و جنجالی کنکور ۹۴ سراسری
پخش اختصاصی از بیا تو کنکور

مصاحبه اختصاصی و مفصل با پرهام رحمانی ، رتبه ۶۱۷ منطقه ۱ کنکور تجربی ۹۴

اختصاصی انجمن کنکور

خودتون رو معرفی کنید ،از کدوم شهر و اسم مدرسه ؟ 

پرهام رحمانی، تهران، مفید

کارنامتون لطفا  :
برای مشاهده کارنامه کلیک کنیدرشته و دانشگاه انتخابی شما؟

داروسازی تهران


چگونه برای این بازه ها برنامه ریزی می کردید؟ // کدام آزمون شرکت میکردید؟ // چگونه هر درس را مطالعه میکردید؟ (با توضیح ) 

– تابستان سال اول..المپیاد شیمی

– تابستان سال دوم..المپیاد شیمی– تابستان سال سوم…جمع بندی دروس سال سوم! چون من سال دوم و سوم سر کلاس ها نرفتم بخاطر المپیاد سعی کردم خودم رو به سایر بچه ها برسونم

– سال تحصیلی چهارم…وقتی خودم رو به سایر بچه ها رسوندم سعی کردم عمیق تر برم سراغ درسام ..درسا رو عمیق تر خوندم،آزمون قلمچی هم از طرف مدرسه شرکت میردیم و منم راضی بودم چون جامعه آماری قلمچی بالا بود

– دوران طلایی نوروز..تفاوت بزرگی بین بچه ها در این بازه ایجاد میشه..من در عید دینی کنکور رو یک بار دیگه کامل خوندم و در عید به این نتیجه رسیدم که تا الان دینی رو درست نخونده بودم…کار جالب دیگم این بود که در عید هر روز یک مبحث فیزیک پایه رو تست جمع بندی زدم(هر مبحث ۱۰۰ تست) ، هر روز عید یک تایم مطالعاتیم(۹۰ دقیقه) درک مطلب زبان(۴ عدد!) کلوز(۲عدد)(از روی شبقره و مبتکران) ، درک مطلب عربی (۹ تست کامل) +تست ترجمه و تعریب(همه از عربی کامل گاج) زدم و این باعث شد که در مباحثی که ضعف داشتم قوی شدم..یه تایم مطالعایتم رو م از ۱۰ سال آبی قلمچی روزانه یه مبحث رو کار کردم…زیستم که دوس نداشتم، هر جا خالی بود میخوندم! و این طوری شد که در پایان عید تقریبا من یه بار فیزیک و ریاضی و دینی رو دوره کامل کردم و این واسم مفید بود خیلی!
البته اینم بگم که سایر بچه های مدرسمون در عید یه اردوی علمی ۱۰ روزه رفتن ولی من ترجیح دادم در خونه مطالعه کنم

– دوران جمع بندی..در همین حد بگم که خیلی بد کار کردم!
خیلی از تایمم رو در این انجمن گذروندم! یوزر نداشتم همینطوری میخوندم تاپیکارو و این خیلی وقتم رو گرفت..من تقریبا آخر فروردین همه درسام تموم شد و این خیلی بد بود خیلی خسته شدم آخرش..نظر من اینه که با برنامه قلمچی(یعنی ۳ هفته مونده به کنکور تموم کنید)
در جمع بندی: شیمی خلاصه های خودم رو خوندم عالی بود چون خیلی واسه نوشتنش وقت گذاشته بودم و فیل شیمی و حفضیات شیمی دکتر صالحی راد رو خوندم + تصاویر و مفاهیم و شیمی ایشون و فیل هم واسه محکم کاری! در جمع بندی خیلی سمت الکترو و اسید و باز و محلول ها رفتم چون خیلی حفظی تر بود
در فیزیک خلاصه های خودم رو نوشته بودم(حدود ۲۰۰ تا تست خوب در طول سال تحصیلی که همشونم سخت بودن رو مرور کردم و اگه وقت میاوردم از گاج تستای دو ماه آخر رو که خودش مشخص کرده بود میزدم
در ریاضی تست نزدم از فروردین به بعد
در زیست گاج رو واسه جمع بندی زدم
در ادبیات: لغت های خیلی سبز رو میخوندم واسه جمع بندی و زبان فارسی هفت خوان/خان دکتر سبحانی و قرابتم با گاج جمع ردم(حدود ۲۰۰ تا تست که مهمتر بودن رو از قبل نشان دا کردم
در عربی هم که با عربی کامل گاج
دینی هم جمع بندی نکردم
زبانم همینطور

یه کار مفیدی هم که داشتم این بود که از همین سایت سوالات جامع موسسات رو دانلود میکردم و میزدم و این باعث شد در دوران جمع بندی آزمون ۴ ساعته زیاد بدم و سر کنکور ۴ ساعت رو خسته نباشم!!!

دقیقا از چه منبعی برای هر درس استفاده می کردید و چه منابعی را پیشنهاد می کنید؟

ادبیات و عربی و دینی: گاج رو زدم
در ادبیات: لغت و املا خیلی سبز و الگو رو باهم کار کردم
زبان فارسی سبز هفت خوان/خان
آرایه:الگو
تاریخ ادبیات: لقمه مهر و ماه
عربی و دینی هم فقط گاج زدم و از کتاب دیگه ای استفاده نکردم..در دینی کتاب درسی رو اصن نخوندم و فقط متن خود گاج + تستای تالیفی خودش
زبان: مبتکران جامع(دوس داشتم سومش رو هم بزنم ، وقت نشد!) درک مطلبم شبقره و مبتکران
زمین شناسی: فقط کتاب درسی
زیست: تمام خیلی سبز ها و الگو ها رو خریدم+گاج جامع+ژنتیک و گیاهی تخته….فقط الگوی دوم و سوم رو خوندم و گاج هم کلا ازش هزار تا تست زدم، ژنتیک تخته رو هم سوم خوندم…کلا زیست رو دوس نداشتم و میانگین تراز قلمچیم در زیست حدود ۶۵۰۰ بود.

 

آیا کلاسور ارزیابی پر می کردید ؟ چگونه بعد از هر آزمون رفع اشکال می کردید؟

 

خیر! مشکل بزرگم این بود که اصن دنبال رفع اشکال نبودم! حوصله نداشتم روی یه سوال بیشتر از دو بار فکر کنم یا باید تو آزمون حل میکردم یا دیگه هیچی..بعضی وقتا که معلما میومدن سر کلاس رفع اشکال میکردن خوب بود ولی!منابع جمع بندی کنکورتون چی بود؟

 

تقریبا در سوالات بالا جواب دادم
کتاب خاصی واسه جمع بندی نگرفتم بغیر از فیل!
کلا همون کتابای در طول سال تحصیلی از هر کدومشون ۲۰۰ تا تست نشان دار میکردم و در جمع بندی کار میکردم..در ریاضی ، فیزیک ، شیمی، ادبیات یه کمی هم دینی و زمین خلاصه های خوبی نوشتم!۰البته الان همش رو شهر داری دفع کرده! چون روز کنکورم ریختمشون دور!!!)


اگه دوباره کنکور بدید چه اشتباهی رو تکرار نمیکنید؟

 

درسام رو کش میدادم تا نهایتا هفته آخر اردیبهشت تموم بشه
به تخمین رتبه ها و تراز های هیچ موسسه ای اعتماد نمیکردم..من قبل کنکور واقعا آماده رتبه دورقمی یا در شرایط بد زیر ۲۰۰ بودم ولی شدم ۶۰۰! البته دلیل این رتبم مشخصه که زیسته ولی خب کلا سعی کنید خیلی پیش بینی نکنید کنکورو! کنکور قابل پیشبینی نیست واقعا!
اگه تجربی هستید بدونید،آقای سروش موئینی سوم که بودیم سر کلاس به بچه ها گفته بود تجربی=نبرد گلادیاتور ها!
خوب بخونید تا آخرین لحظه!

 

نظرتون درباره درس خوندن گروهی ؟ مفید هستش ؟

 

من توی مدرسه ای درس خوندم که اساس کارا گروهی بود! از اول دبیرستان همه چی رو گروهی تمرین کردیم و خب این واسه ما خوب بود، گروهمون ۳ نفره بود، یه نفر قوی، یه نفر متوسط یه ضعیف…کلاسمون ۳۰ نفره بود و مقیاس ده نفر بود واسه قوی ضعیف بودن…۹۰ دقیقه ای میخوندیم و یه ربع آخر رو رفع اشکال…بعضی وقتا خب ضعیف جواب قوی رو میتونست بده و این اعتماد بنفس همرو بالا میبد..اون که ضعیف بود تونسته بود جواب قوی رو بده و اون که قوی بود حس رقابت بیشتری رو داشت که ضعیف هم داره خوب میخونه..کلا مفیده ولی واسه کسی که به این جو عادت کرده
پیشدانشگاهیی کارای با رسیک نکنید!

 

 

اگر داوطلبی در امتحانات نهایی نتیجه مناسب نگرفته باشد میتواند در کنکور سراسری موفق شود؟
به نظر من در تجربی معدل زیر ۱۶ دیگه نیمتونه به رتبه زیر ۱۰۰۰ منطقه۱ یا ۲ فکر کنه!
سختتتره دیگه چون نهایی آسون تر از کنکوره!


روش مطالعه هر درس رو خیلی مفید و خلاصه میگید؟

 

روش مطالعه سبکیه و روش من به درد بقیه نمیخوره همونطوری که روش بقیه به درد من نخورد!
در زیست مفهومی کار کنید+کتاب درسی(نه کتاب تست)
در شیمی سرعت عملتون رو بیارید بالا و ترکیبی بخونید..آسپیرین هم در فصل ۱ شیمی۲ هست هم در فصل ۱ شیمی ۳! اینجوری دسته بندی کنید
فیزیک و ریاضی که روش نداره، اگه خوب خونده باشید تشریحی، در تست مشکلی نخواهید داشت ان شا الله!
در ادبیات، لغت باید هر روز خونده بشه..آرایه رو من خودم در کل تابستون خوندم و خیل مفید بود یعنی زمان زیادی میخواد
قرابتم که آسونه(البته دعا کنید مثه تجربی ۹۴ نشه!!!)

 

روش شما برای مرور درس ها چه بود؟

 

سعی میکردم هر ۳ ماه یه بار مرور کنم..البته اگه شما خودتون رو به یه موسسه معروف بسپارید مثه قلمچی خودشون فکر همه چی رو کردن! پیش ۱ رو در ۲۶ دی مرور کردیم با اولین آزمون قلمچی، در ۱۴ فروردین هم مرور کردیم یعنی عملا هر ۳ ماه مرور کنید…روش خاصی نداره مرور به نظرم!

نقش مشاور را درموفقیت تان چقدر میدانید؟به نظر شما لازم به مشاور هست یا نه؟

مشاور خصوصی نداشتم، مشاور مدرسمون هم رتبه ۲۷ کنککور ۸۹ بود که خوشم نمیومد ازش و ترجیح میدادم بپیشچونمش! در درس با هم کنار نمیومدیم اما رفیق و نویسنده خوبیه! مشاور لازم نیست! خودتون به خودتون انرژی بدی و با مثلا کتاب مهر و ماه یا گاج هم برنامه بریزید خیلی هم شیک!


شرکت در ازمون ازمایشی ضرورت دارد یا نه؟

واسه کسی که میتونه ضرورت داره ولی مثلا یکی از بچه ها پ.خ داده بود گفت ۴۰ کیلومتر با نمایندگی قلمچی فاصله دارم خب اون مناسب نیست! اگه میتونید شرکت کنید تا بقهمید کجای کارید!(فقط همین! چون تراز یه عدده! همین!)
خیلی خسته میشدم چون تنبل بودم……..معمولا خودم میخوابیدم بعدش بیدار میشدم انگیزه واسه درس خوندن بیشتر میشد…..راهکار دیگه مد نظرم نیست!

تا به حال از درس خواندن خسته شده بودید یا نه؟ چند تا راهکار واسه افزایش انگیزه درس خواندن به داوطلبان پیشنهاد میکنید؟

خیلی خسته میشدم چون تنبل بودم……..معمولا خودم میخوابیدم بعدش بیدار میشدم انگیزه واسه درس خوندن بیشتر میشد…..راهکار دیگه مد نظرم نیست!

میزان ساعت خواب شما در شبانه روز چقدر بود؟

۷ ساعت..بهتر بود کمتر باشه، نشد..بعضی از دوستام هفته ای ۳۰ ساعت میخوابیدن اما من ۵۰ ساعت!

چند ساعت از هفته رو به تفریح اختصاص داده بودید؟

زنگ ورزش مدرسه(حدود ۳ ساعت در هفته!)
در کنکور روح آدم خسته میشه به نظرم! هر چی بیشتر ورزش کنی جسمت خسته تر میشه اما روحت پاک تر میشه..ورزش خیلی مناسبه خیلی خیلی..اما من چون سال آخر خیلی چاق شدم نتونستم بیشتر از این ورزش کنم.

در تابستان مطالعه و تمرکز شما بر روی دروس پایه و پیش به چه میزان بود؟

۹۵ درصد پایه! فقط زیست حدود ۱۰ صفحه و شیمی هم حدود ۱۵ صفحه از پیش رو خوندم.. در ریاضی و فیزیکم که فصل اول پیش جزئی از پایه بود!

چه بازه زمانی را برای رفتن به کلاس کنکور مناسب تر میدانید؟آیا کلاس کنکور لازم است؟

تابستون زیاد..در طول سال کمتر..بعد از عید هرگز! میتونه مناسب باشه به شرطی که از موسسه کنکورتون آگاه باشد و وقتتون رو تلف نکنه.

 

برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت چه میزان در موفقیت شما تاثیر داشت؟

 

خیلی خیلی خیلی موثره برنامه ریزی! مهمترین اثرش هم اینه که فکر آشفته یه بچه کنکوری رو آروم میکنه و این خیلی مهم تر از خود درس خوندنه!

نسبت مطالعه دروس عمومی و اختصاصی را چقدر میدانید؟

۴۰ درصد عمومی-۶۰ درصد اختصاصی
در کنکور چرتکه نندازید که مثلا ۲۵ درصد عمومی مهمه و ۷۵ درصد اختصاصی..عمومی رو همه حتی ضعیفا بالا میزنن و بهترین کار اینه که همسو با سایر داوطلبا باشین و این میطلبه زمان بیشتری اختصاص بدید به عمومی

 

تقسیم بندی مطالعاتی شما چگونه بود؟ چه مقدار را به تست و چه مقدار را به مطالعه اختصاص میدادید؟
سعی میکردم در پیش دانشگاهی آموزشم هم در قالب تست باشه..اگه پایه باشید باید ۸۰ درصد اموزش باشید ۲۰ درصد تست اما در پیش دانشگاهی برعکس باشه
سعی کنید از مثلا آخرای آذر این نسبت بشه ۱۰ درصد آموزش ۶۰ درصد تست و ۳۰ درصد مرور
میزان اهمیت دروس پایه و تاثیرشان در رتبه شما؟
سوالتون سوال عجیبیه! پاسخی ندارم! سعی میکنم دیگه فکر نکنم به رتبه بدم…
به داوطلبانی که در سال های پایه درس نخواندند چه توصیه ای دارید؟
قبل از مطالعه بگید پرهام سال دوم و سوم کلاس نرفت اصن ولی تو تابستون همرو جمع کرد..من ۲-۳ تا از دوستام هم این شرایط رو داشتن ولی همشون رسوندن..بچه های پایه حتما معدلتون خوب باشه
مطالعه در تابستان چه میزان در موفقیت شما در ازمون سراسری نقش داشت؟ خیلی! اگه نخونید خیلی عقب میوفتید اما اگه خوب هم نخوندید از ذهنتون پاک کنید و سعی کنید در ول سال اونقدر خوب باشید که جبران کنید..یکی از دوستام که خیلی ازم ضعیف تر بود و حتی تا آبان هم خوب نخوند از همون موقع استارت زد و شد ۴۸۴!


دروسی باید درتابستان خوانده شود که اهمیت بیشتری دارد؟

 

دروسی که ضعیف هستید! قاعده نداره!

 

مهمترین عامل موفقیت شما در کنکور؟

 

لطف خدا، مخاطب خاصّم!


مهمترین توصیه ای که برای داوطلبان کنکور ۹۵ برای استفاده از بازه ی زمانی پیش رو دارند ، چیست؟

 

خوب بخونید!+تاپیک ختم قران
حتی اگه عقبید و حتی اگه هوشتون هم پایینه خوب بخونید که آخرش پیش وجدان خودتون شرمنده نباشید..حس بدیه اگه شرمنده باشی.

 

 

  نظرات